חדש במדע

 חוקרות מאוניברסיטת תל אביב בשיתוף ד"ר מיכל ויטמן מבר אילן ,הצליחו לייצר לראשונה את החומר הביולוגי מלנין בתנאי מעבדה

תוצאות המחקר הראו שבעזרת הטכנולוגיה החדשה שהחוקרות פיתחו ניתן לשלוט בתהליך הייצור של מלנין במעבדה, ולקבל פיגמנט הדומה בתכונותיו למלנין הביולוגי.

תאריך: 03/07/2022

>> לידיעה המלאה

 


מרכז אנרגיה וקיימות הושק בבר-אילן

תמונת הכתבה

המרכז יתמקד במחקר ופיתוח של מיזמים בתחום האנרגיה המתחדשת עד לשלב שבו הם הופכים לטכנולוגיות פעילות

תאריך: 26/05/2022

>> לידיעה המלאה

 


מידול מולקולרי במאבק נגד וירוס הקורונה

בשנה האחרונה, עם התפרצות מגפת הקורונה, קבוצת סטודנטים מהמעבדה של פרופ' דן מאיור ערכו מחקר מקיף על יכולתן של מספר תוכנות עגינה (Protein ligand docking) לחזות בצורה נכונה את הקשירה של ליגנדים שונים לפרוטאז המרכזי (MPRO) של SARS-CoV-2.

ממצאי עבודה זו שפורסמה בכתב העת Journal of Chemical Information and Modeling יסייעו לחוקרים באקדמיה ובתעשייה להשתמש בכלים המתאימים והמדויקים ביותר לתכנון תרופות כנגד נגיף הקורונה.

בין היתר, במחקר הראו החוקרים כי תוכנת העגינה EnzyDock שפותחה באוניברסיטת בר אילן מנבאת קשירה ברמת דיוק מאוד גבוהה, מעבר לרוב התוכנות הקיימות בתחום זה. 

תמונה של פרופ' מאיור  קבוצת מחקר

https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.jcim.1c00263

 


"חוקרים פרטיים": בין כלכלת מימן לרחפנים ירוקים

​אחד הפתרונות שעליהם אנו עובדים במעבדה הם תאי דלק קלים ויעילים לרחפנים. אנו יכולים כיום להכפיל את זמן התעופה של רחפן פי 4 עד 5, לעומת אותו רחפן, באותו המשקל, הפועל על סוללות.

תאריך: 02/09/2019

>> לידיעה המלאה

 


חיידקים עמידים? נסו לרסס עליהם קצת מים מהברז

​חליף ירוק וידידותי לאקונומיקה: חוקרים מבר–אילן פיתחו טכנולוגיה שהופכת מים לחומר חיטוי עוצמתי באמצעות אלקטרודות • חוץ משימוש ביתי נטול נזק סביבתי, התקווה היא להילחם בזיהומים הקטלניים בבתי חולים.

תאריך: 12/03/2019 

>> לידיעה המלאה

 


"חוקרים פרטיים": גם תאים מזמינים צלם אירועים

​מכניסים מבחנה עם חלבונים לתוך המגנט שגודלו כשל חדר, נותנים כמה פולסים אלקטרומגנטיים מחושבים היטב, והופ! התמונה בידינו.

בוודאי שמעתם פעם ש"תמונה שווה יותר מאלף מילים". זה נכון גם כשחוקרים את תאי הגוף. כדי שהתאים שלנו יוכלו להתפתח, להתרבות ולבצע את תפקידיהם (להתכווץ בלב, להעביר אותות במח וכל שאר התפקידים שלהם), החלבונים שנמצאים בתוך התאים צריכים לתקשר זה עם זה.

תאריך: 28/08/2018 

>> לידיעה המלאה

 


יחידת המס-ספקטרה במחלקה לכימיה בר אילן בראשות ד"ר מיכל ויטמן שותפה במחקר פורץ דרך במסגרת שיתוף פעולה בין אוניברסיטת בר-אילן לבין המגזר העסקי

עיתון הארץ פרסם על המחקר בכתבה במסגרת פיתוחים במחקר המגיעים ליישום בתעשייה.

מדובר על שיתוף פעולה של חוקרים באוניברסיטה (פרופ׳ יגאל בהן, חתן פרס ישראל לחקלאות, וד״ר יריב בן־נעים ממדעי החיים) לבין חברת "זרעי ג׳נסיס" שהוליד פיתוח של זני בזיל מתוק (בזיליקום) מסחריים חדשים בעלי עמידות למחלת הכשותית הנגרמת ע״י אצה דמוית פטריה. אשר שומרים על ריח וארומה מקוריים. הפיתוח הוא בשורה עולמית הן למגדלים והן לצרכן שמקבל מוצר ללא כימיקלים. באמצעות ביראד החוקרים הגישו פטנט שהתקבל בימים אלה על הגילוי והשיטה.

תאריך: 07/08/2018 

 >> לידיעה המלאה

 


מחקר חדש בהשתתפות פרופ' גיל גובס מקדם אותנו בהבנת תהליכי התפתחות השלד של אלמוגים ועשוי לסייע בפיתוח השתלות עצם בגוף האדם

מחקר משותף של אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת חיפה ומכון ויצמן ופורסם בימים אלה בכתב העת Nature Communications מתאר בפעם הראשונה את התהליך הביולוגי של יצירת החומר המינרלי המתרחש באלמוג צעיר העובר מהשלב הפלנקטוני - בו הוא שוחה - לשלב המיושב בו הוא בונה את השלד. את המחקר ערכו  פרופ' גיל גובס מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר-אילן, ד"ר טלי מס מבית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני באוניברסיטת חיפה, ביחד עם ד"ר ענת עקיבא וד"ר עידו פנקס ממכון ויצמן.

תאריך: 2018-05-16

 >> לידיעה המלאה