חדשות

English שלחו לחבר

 

ראיון עם פרופ' ירדן טשיל על מוטציית הקורונה

תמונה של פרופ טשיל

פרופ' ירדן טשיל מהמחלקה לכימיה התראיין לחדשות YNET על המוטציה החדשה של הקורונה.
 

תאריך: 01/10/2021

>> לידיעה המלאה

 

 


פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה ומהמכון לננוטכנולוגיה זכה במדליית זהב מטעם ה-ICS על תרומתו למדע

פרופ דורון אורבך

פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה ומהמכון לננוטכנולוגיה זכה במדליית זהב על תרומתו והישגיו המדעיים מטעם החברה הישראלית לכימיה ICS.

פרופ' אורבך זכה על פריצת הדרך שעשה במחקריו בתחומי אלקטרוכימיה שאינה מימית, על פיתוח כלים אנליטיים חדשים, פיתוח סוללות חדשות נטענות ועל מחקריו בתהליכים אלקטרוכימיים לטיפול במים.

פרופ' דורון אורבך פרסם יותר מ 680 מאמרים ולפי Google Scholar מעל 70,000 ציטוטים. הדריך יותר מ-60 דוקטורנטים ובשנת 2018 קיבל את פרס ראש הממשלה לחדשנות בתחום תחליפי נפט לתחבורה ע"ש סמסון.

טקס הענקת המדליה ייערך בפברואר 2021.

תאריך: 2020-10-28

 


 רקטור חדש לאוניברסיטת בר-אילן: פרופ' אמנון אלבק מהמחלקה לכימיה, המשמש כעת כסגן הרקטור

פרופ' אמנון אלבק, סגן הרקטור, אוניברסיטת בר-אילןפרופ' אמנון אלבק, חוקר בעל הישגים מהמחלקה לכימיה וסגן הרקטור של אוניברסיטת בר-אילן, נבחר כרקטור של אוניברסיטת בר-אילן. פרופ' אלבק יחליף בתפקידו את פרופ' מרים פאוסט המסיימת כהונה בת 6 שנים.

תאריך: 28/07/2020

>> לידיעה המלאה

 

 


פתיחת שנת הלימודים האקדמית: גידול של 12% במספר הסטודנטים לשנה א' באוניברסיטת בר-אילן

אוניברסיטת בר-אילןאוניברסיטת בר-אילן מדווחת על גידול של  12% במספר הסטודנטים שיחלו ללמוד בשנת הלימודים האקדמית תש"פ, זה בהשוואה לשנת הלימודים הקודמת תשע"ט. מבין הסטודנטים החדשים  60% נשים והיתר גברים.

בין הפקולטות שזכו לביקוש והציגו עליה משמעותית במספר הסטודנטים שיחלו את לימודיהם ב-27 באוקטובר: מדעים מדוייקים עם עליה של 18% בסטודנטים, מדעי החיים עם 16% עליה, מדעי החברה עלו ב-15%, מדעי הרוח עם 20% עליה.

תאריך: 29/10/2019

>> לידיעה המלאה

 


"חוקרים פרטיים": בין כלכלת מימן לרחפנים ירוקים

רחפנים ירוקיםאחד הפתרונות שעליהם אנו עובדים במעבדה הם תאי דלק קלים ויעילים לרחפנים. אנו יכולים כיום להכפיל את זמן התעופה של רחפן פי 4 עד 5, לעומת אותו רחפן, באותו המשקל, הפועל על סוללות.

תאריך: 02/09/2019

>> לידיעה המלאה

 

 


מאות נערים יחלו ללמוד לתואר ראשון בבר-אילן

התוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן398 נערים ו-163 נערות סיימו בהצלחה את "התוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן". מנהלת התוכנית הדגישה כי אחוז הנערות בתוכנית נמצא בעלייה.

תאריך: 04/06/2019

>> לידיעה המלאה

 

 


ד"ר מלאכי נוקד  מהמחלקה לכימיה בין מקבלי פרס קריל לשנת 2019

אוניברסיטת בר-אילןקרן וולף פרסמה השבוע את רשימת עשרת הזוכים בפרס קריל היוקרתי לשנת 2019.
הפרס, על סך 10,000 דולר לכל חוקר, מוענק מדי שנה בתחומי המדעים המדויקים, מדעי החיים, הרפואה, החקלאות וההנדסה. הזוכים נבחרו על ידי ועדת המלגות של הקרן מתוך רשימה של עשרות מועמדים מצטיינים המוגשת על ידי האוניברסיטאות. 
בין החוקרים המצטיינים גם ד"ר ברוך ברזל מהמחלקה למתמטיקה וד"ר מלאכי נוקד מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר-אילן.

תאריך: 02/04/2019

>> לידיעה המלאה

 


מידעון דיגיטלי המחלקה לכימיה

הכימיה נמצאת מאחורי הקלעים של כל תחומי ההתפתחות הטכנולוגית והתעשייתית במאה ה-21. החל מתעשיית התרופות, דרך היי טק ואנרגיה מתחדשת ועד מדפסות תלת ממד וננוטכנולוגיה – כל הטכנולוגיות המתקדמות ביותר מתבססות על כימיה.

תאריך: 02/04/2019

>> לידיעה המלאה

 


חיידקים עמידים? נסו לרסס עליהם קצת מים מהברז

טכנולוגיה שהופכת מים לחומר חיטוי עוצמתיחליף ירוק וידידותי לאקונומיקה: חוקרים מבר–אילן פיתחו טכנולוגיה שהופכת מים לחומר חיטוי עוצמתי באמצעות אלקטרודות • חוץ משימוש ביתי נטול נזק סביבתי, התקווה היא להילחם בזיהומים הקטלניים בבתי חולים.

תאריך: 12/03/2019 

>> לידיעה המלאה

 


"לכו ללמוד כימיה": שוק תעסוקה חדש בעקבות אישור יצוא קנאביס?

קנאביס רפואיבאולפן ynet אומר מנכ"ל קבוצת בזלת, הפועלת בתחום הקנאביס הרפואי, כי ב-3 השנים הקרובות היא צפויה להכפיל את מספר העובדים בעקבות הרגולוציה החדשה. "היה ברור שאם לא תהיה החלטה של יצוא, אנחנו נאבד את הרכבת ומדינות אחרות יכנסו לתוך התהליך".

תאריך: 29/01/2019 

>> לידיעה המלאה

 

 


אינטל מגייסת כימאים

אינטל מגייסת כימאים

אינטל קרית גת פנתה והזמינה את הסטודנטים לתארים מתקדמים במחלקה לכימיה בבר אילן לסיור שנערך אתמול  28.11.18 במטרה לגייס עובדים מתוך הסטודנטים במחלקה שעומדים לסיים את לימודיהם .

בסיור שהתקיים אתמול  השתתפו כ40 סטודנטים לתארים מתקדמים. את הקבוצה המסיירת ליוו כ7  עובדים חלקם כימאים שנתנו הסבר על  העבודה והתנאים במפעל בקרית גת. כמו כן במהלך הסיור הגיעו עובדים באינטל קרית גת שהם בוגרים של המחלקה לכימיה בבר אילן לפגוש את הקבוצה המסיירת.

תאריך: 29/11/2018

>> לידיעה המלאה

 


פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה והמכון לננוטכנולוגיה זכה בפרס ראש הממשלה בשווי מיליון דולר לחדשנות בתחום תחליפי נפט לתחבורה

פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיהפרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה והמכון לננוטכנולוגיה זכה בפרס ראש הממשלה ע"ש סמסון לחדשנות בתחום תחליפי נפט לתחבורה. זו הפעם הראשונה שהפרס מוענק לחוקר ישראלי.

תאריך: 31/10/2018 

>> לידיעה המלאה

 

 


"חוקרים פרטיים": גם תאים מזמינים צלם אירועים

גם תאים מזמינים צלם אירועיםמכניסים מבחנה עם חלבונים לתוך המגנט שגודלו כשל חדר, נותנים כמה פולסים אלקטרומגנטיים מחושבים היטב, והופ! התמונה בידינו.

בוודאי שמעתם פעם ש"תמונה שווה יותר מאלף מילים". זה נכון גם כשחוקרים את תאי הגוף. כדי שהתאים שלנו יוכלו להתפתח, להתרבות ולבצע את תפקידיהם (להתכווץ בלב, להעביר אותות במח וכל שאר התפקידים שלהם), החלבונים שנמצאים בתוך התאים צריכים לתקשר זה עם זה.

תאריך: 28/08/2018 

                                                        >> לידיעה המלאה

 


יחידת המס-ספקטרה במחלקה לכימיה בר אילן בראשות ד"ר מיכל ויטמן שותפה במחקר פורץ דרך במסגרת שיתוף פעולה בין אוניברסיטת בר-אילן לבין המגזר העסקי

Bar-Ilan University

עיתון הארץ פרסם על המחקר בכתבה במסגרת פיתוחים במחקר המגיעים ליישום בתעשייה.

מדובר על שיתוף פעולה של חוקרים באוניברסיטה (פרופ׳ יגאל בהן, חתן פרס ישראל לחקלאות, וד״ר יריב בן־נעים ממדעי החיים) לבין חברת "זרעי ג׳נסיס" שהוליד פיתוח של זני בזיל מתוק (בזיליקום( מסחריים חדשים בעלי עמידות למחלת הכשותית הנגרמת ע״י אצה דמוית פטריה. אשר שומרים על ריח וארומה מקוריים. הפיתוח הוא בשורה עולמית הן למגדלים והן לצרכן שמקבל מוצר ללא כימיקלים. באמצעות ביראד החוקרים הגישו פטנט שהתקבל בימים אלה על הגילוי והשיטה.

                               תאריך: 07/08/2018 

                               >> לידיעה המלאה

 


פרופ' ירדן טשיל מהמחלקה לכימיה- מרצה מצטיין ב2018

פרופ' ירדן טשיל מהמחלקה לכימיההמחלקה לכימיה של בר-אילן מברכת ומתגאה בפרופ' ירדן טשיל, מרצה בכיר במחלקה וחוקר בעל שם עולמי בתחום ה NMR    (תהודה מגנטית גרעינית), אשר נבחר למרצה מצטיין באוניברסיטת בר-אילן לשנת 2018. תואר זה ניתן למרצים הנבחרים על ידי הסטודנטים שלהם בשילוב המלצות מהדיקנים וראשי המחלקות על מקצועיות ואיכות הוראה.

תאריך: 2018-05-31 

>> לידיעה המלאה

 


מחקר חדש בהשתתפות פרופ' גיל גובס מקדם אותנו בהבנת תהליכי התפתחות השלד של אלמוגים ועשוי לסייע בפיתוח השתלות עצם בגוף האדם

פרופ' גיל גובס מהמחלקה לכימיה

מחקר משותף של אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת חיפה ומכון ויצמן ופורסם בימים אלה בכתב העת Nature Communications מתאר בפעם הראשונה את התהליך הביולוגי של יצירת החומר המינרלי המתרחש באלמוג צעיר העובר מהשלב הפלנקטוני - בו הוא שוחה - לשלב המיושב בו הוא בונה את השלד. את המחקר ערכו  פרופ' גיל גובס מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר-אילן, ד"ר טלי מס מבית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני באוניברסיטת חיפה, ביחד עם ד"ר ענת עקיבא וד"ר עידו פנקס ממכון ויצמן.

תאריך: 2018-05-16

                               >> לידיעה המלאה

 

 


תואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בואנוס איירס לפרופ' דורון אורבך

פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה

אוניברסיטת בואנוס איירס תעניק ד"ר לשם כבוד לפרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה והמכון לננו טכנולוגיה בבר-אילן. בנימוקי הפרס נכתב כי הפרס מוענק לו על קידום תחום האלקטורכימי: Development of electrochemical power sources as an excellent platform for promoting basic materials and surface science".

תאריך: 2018-03-14 

                                             >> לידיעה המלאה

 


ד"ר עדי סלומון מהמחלקה לכימיה זכתה בפרס קריל לשנת 2018

ד"ר עדי סלומון מהמחלקה לכימיהד"ר עדי סלומון מהמחלקה לכימיה זכתה בפרס קריל להצטיינות במחקר מדעי מטעם קרן וולף לשנת 2018. רקטור האוניברסיטה, פרופ' מרים פאוסט בירכה את ד"ר סלומון ואיחלה לה הצלחה בהמשך ההצטיינות בעבודתה המחקרית.

תאריך: 2018-03-14 

>> לידיעה המלאה

 

 


אוניברסיטת בר-אילן מדורגת 51 בדירוג האוניברסיטאות המובילות באסיה

Bar-Ilan University

אוניברסיטת בר-אילן מדורגת 51 בדירוג האוניברסיטאות המובילות באסיה דירוג Times Higher Education Asia University Rankings פורסם השבוע. בדירוג בשנה שעברה הייתה בר-איל במקום ה-68, שיפור של ממש השנה בדירוג זה.

תאריך: 2018-02-11 

>> לידיעה המלאה

 

 


סכם על שיתוף פעולה אקדמי ראשון מסוגו נחתם בין אוניברסיטת בר-אילן לממשלת גיאורגיה

משלחת מאוניברסיטת בר-אילןמשלחת מאוניברסיטת בר-אילן, בראשותו של פרופ' יובל גרעיני מהמכון לננו טכנולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, בשיתוף עם פרופ' יצחק מסתאי מהמחלקה לכימיה, פרופ' אורית שפי מהפקולטה להנדסה, ד"ר עמוס שרוני מהמחלקה לפיסיקה וד"ר פילחז נניקשוילי מהמחלקה לכימיה, נפגשה עם בכירים במערכת המדעית בגאורגיה כדי לגבש הסכם על  שיתופי פעולה מדעיים. החוקרים מישראל נפגשו  עם צמרת החוקרים המובילים של האוניברסיטאות בגיאורגיה בעיר הבירה טבילסי שבגיאורגיה.

                                           תאריך: 2018-01-25 

 

                                         >> לידיעה המלאה


פרופ' דורון אורבך זכה בפרס היוקרתי של האגודה הבינלאומית לאלקטרוכימיה

פרופ' דורון אורבך זכה בפרס

פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה זכה בפרס היוקרתי של החברה לאלקטרוכימיה ( ECS) שמרכזה בארה"ב, על שם המדען היהודי הדגול (חתן פרס וולף) אלן בארד (אוניברסיטת אוסטין, טקסס, ארה"ב), הנחשב לגדול האלקטרוכימאים בזמנינו. הפרס מבטא הכרה עליונה בתרומה למדעי האלקטרוכימיה בתחומי המחקר הבסיסי, ולכן מדובר בהשג חשוב עבור מדען הידוע עד כה בעיקר במחקריו הישומיים.

תאריך: 2017-05-29 

 >> לידיעה המלאה

 

 


פרופ' אריה צבן – מהמחלקה לכימיה- הנשיא של אוניברסיטת בר-אילן

פרופ' אריה צבן

חבר הנאמנים של אוניברסיטת בר-אילן אישר (ב'), פה אחד, את מינויו של פרופ' אריה צבן לנשיא הבא של האוניברסיטה. פרופ' צבן ייכנס לתפקידו כנשיא האוניברסיטה בחודש אוקטובר השנה ויחליף בתפקיד את הנשיא היוצא, פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ, שהודיע על הסרת מועמדותו לתקופת כהונה נוספת. 

תאריך: 2017-05-16 

 >> לידיעה המלאה

 


שתי דוקטורנטיות מהמחלקה לכימיה בבר-אילן ישתתפו במפגש לינדאו היוקרתי עם זוכי פרס נובלBar-Ilan University

שתי דוקטורנטיות מהמחלקה לכימיה בבר-אילן נבחרו להשתתף במפגש לינדאו עם חתני וכלות פרס נובל בקיץ. שתי החוקרות, חנה נועה ברעד בהנחיה של פרופ' אריה צבן וצפרה רודניק גליק בהנחיה של פרופ' שלמה מרגל, נבחרו מבין מאות חוקרות וחוקרים להשתתף במפגש היוקרתי.

תאריך: 2017-05-07 

 >> לידיעה המלאה