פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה והמכון לננוטכנולוגיה זכה בפרס ראש הממשלה בשווי מיליון דולר לחדשנות בתחום תחליפי נפט לתחבורה

פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה והמכון לננוטכנולוגיה זכה בפרס ראש הממשלה ע"ש סמסון לחדשנות בתחום תחליפי נפט לתחבורה. זו הפעם הראשונה שהפרס מוענק לחוקר ישראלי.

פרופ' דורון אורבך חולק את הפרס עם ד"ר לרס פיטר לינדפורס וצוותו מחברת NESTE בפינלנד. השניים זכו בפרס היוקרתי בסך מיליון דולר עבור פיתוח טכנולוגיות בעלות פוטנציאל לשמש כתחליף לדלקים לתחבורה.

פרופ' דורון אורבך מאוניברסיטת בר-אילן, הזוכה הישראלי הראשון בהיסטוריה של פרס זה, זכה בפרס על תרומתו פורצת הדרך לפיתוח סוללות מסוג חדש, בהן סוללה חדשנית מבוססת מגנזיום. למחקריו פוטנציאל גדול להביא לפיתוח סוללות חדשניות להנעת מכוניות חשמליות ובכך להוות תחליף לדלק פוסילי-נוזלי. פרופ' אורבך תרם תרומות חשובות גם למחקר הבסיסי של סוללות, וגם לפיתוח יישומים בשיתוף עם התעשייה כגון חברת הכימקלים הגדולה בעולם BASF , וחברת ג'נרל מוטורוס. פרופ' אורבך מוביל באקדמיה את התכנית הלאומית להנעה חשמלית לתחבורה הכוללת 23 קבוצות מחקר.

לדברי יושב ראש הוועדה שבחרה את הזוכים, פרופ' יצחק אפלויג, "התגליות והפיתוחים הטכנולוגיים של מקבלי הפרס מקדמים את האנושות צעד קרוב יותר לרגע שבו נוכל להתנתק מהצורך להשתמש בדלקים הפוסיליים המתמעטים והמזהמים לתחבורה ולצרכים אחרים".

נשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ׳ אריה צבן: ״אוניברסיטת בר-אילן מברכת את פרופ' אורבך עם זכייתו בפרס ראש הממשלה וגאה על היותו הישראלי הראשון שזוכה בפרס זה. זכייתו מתווספת לזכייתו של פרופ׳ יהודה לינדל בפרס ראש הממשלה לחדשנות סייבר, בשבוע שעבר. פרופ' אורבך ולינדל, מהווים מגדלור למחקר ויזמות בעבורי ועבור דורות של חוקרים בארץ ובעולם. בכך מחזקים את בר-אילן כחלוצה ומובילה בפיתוח טכנולוגיות אנרגיה בת קיימא וחקר הסייבר, שתהייה להן השפעה עצומה על עתיד האנושות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "מדינת ישראל הפכה למרכז ידע, מחקר, תעשיה וטכנולוגיה בתחום תחליפי הדלק והתחבורה חכמה. הענקת הפרס לחוקר ישראלי היא עדות לכך".

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס אמר היום: "הפרס מסמל את המחויבות של מדינת ישראל לקידום נושא תחליפי הנפט לתחבורה, נושא לו השפעה על מגוון היבטים של החיים שלנו כאן – כלכלה, בטחון, מדע וחברה".

הפרס, על שם אריק ושילה סמסון, הוא הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום האנרגיה החילופית בעולם ומוענק למדענים שקידמו את הנושא משמעותית. הזוכים נבחרו מתוך  מספר רב של מועמדים שהומלצו לפרס על ידי נשיאי אוניברסיטאות ומכוני מחקר ועל ידי מנהלים בתעשיות מהעולם ומישראל.

הפרס יוענק לזוכים ב-29 באוקטובר במסגרת הוועידה הבין-לאומית לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה של התכנית הלאומית לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה בראשותה של ד"ר ענת בונשטיין, בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה וקרן היסוד.

מצ"ב לינק: http://www.fuelchoicessummit.com/Award.aspx