שיתוף פעולה בין פרופ' אהרון גדנקן וד"ר אילנה פרלשטיין מהמחלקה לכימיה לאורית פרייליך משנקר בתערוכה "צבעים חיים, תעשיית האופנה התשוקה לצבע"

תמונת הכתבה

EFFICIENCY KILLING

וידוא הריגה

במעבדתו של פרופ' אהרון גדנקן, חוקר במחלקה לכימיה ובמכון ננוטכנולוגיה לחומרים מתקדמים, פותחה שיטה לציפוי בדים בחלקיקים אנטיבקטריאליים. הבדים מצופים בתחמוצת אבץ או נחושת. כאשר מצפים בנחושת חמצנית – צבע הבד משתנה לחום. שינוי צבע יכול להוות מחסום עיצובי ביישום בדים. מכאן נולד הרעיון לנסות לשפר את מראה הבד החום על ידי שילובים של צביעה והדפסה על בד. המטרה העיקרית של המחקר היא לבדוק שהפעילות האנטיבקטריאלית לא נפגעת לאחר תהליכי צביעה. המחקר בוצע בשיתוף עם אורית פרי יליך ממחלקת הנדסה ,עיצוב ואמנות במכללת שנקר ודר' אילנה פרלשטיין ממחלקה לכימיה וראש יחידת מיקרוסקופיה, אוניברסיטת בר אילן. ציפוי ואפיון של הבדים נעשה באוניברסיטת בר אילן ותהליכי הצביעה במכללת שנקר. לאחר הציפוי הודפסו הבדים בהדפס משי בפיגמנטים שונים. ונמצא שצבעי ההדפס שנוספו כשכבה מעל הבד המצופה בננו-חלקיקים שינו את הנראות של הבד והגבירו את יעילות הקטילה של הבדים, וגרמו להשמדתם של בקטריות מזיקות ביעילות גבוהה יותר מאשר לפני ההדפסה. שם העבודה "וידוא הריגה" עושה שימוש הומוריסטי הלקוח ישירות מהמינוח המדעי Efficiency Killing. השבוע המיצג הוצג בתערוכה "צבעים חיים" במכון טכנולוגי חולון.

במחשבה על הבד, זהו בד אשר יכול למנוע חדירה של חיידקים מזיקים לגוף שלנו, או שביכולתו למנוע ריחות גוף לא נעימים )ובכך הוא מייתר את הצורך להשתמש בדיאודורנט(. כלומר, הבד עצמו "מוודא הריגה".