מסלולי לימוד

תואר ראשון מורחב בכימיה (B.Sc) 

מטרתה של תכנית הלימודים לתואר ראשון הינה להכשיר כימאים בעלי ידע מבוסס בתחומים מגוונים עם בסיס רחב ומודרני.

בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בתעשייה עתירת-הידע, בהוראת הכימיה או להמשיך ללימודים מתקדמים בקבוצות המחקר באוניברסיטאות המובילות. תכנית הלימודים מתחילה בהקניית ידע מקיף במקצועות היסוד (מתמטיקה, פיסיקה, ביולוגיה וכימיה) זאת במהלך שתי שנות הלימודים הראשונות. בהמשך הלימודים מתמחה הסטודנט במסלול לימוד (הפותחים צוהר לחזית המדע ושאלות המחקר הבוערות). כל מסלול מעניק ידע תאורטי ומעשי רב בתחומו.

לשם העמקת הידע המעשי מלווה התכנית במספר רב של קורסי מעבדה, הממחישים את הידע התיאורטי הנרכש ע"י התנסות אישית. במעבדות אלו הסטודנט מוכשר לעבודה בטיחותית ונכונה במעבדה, תוך שימת דגש על חשיבה יצירתית ודיווח מהימן ומדויק.

מסלולי ההתמחות בכימיה (החל משנה ג'):

מגמה לכימיה ביולוגיה דו ראשי מובנה

המגמה לכימיה מורחבת

המגמה לכימיה תרופתית

המגמה לכימיה של חומרים, אנרגיה וננוטכנולוגיה

מגמה לכימיה דו ראשי

המגמה לביופיסיקה מורחב

 

מגמה לכימיה ביולוגיה דו ראשי מובנה

מסלול לימודים חדש שנפתח בתשע"ז, שמטרתו לאפשר לסטודנט להתמחות ביותר מתחום אחד במדעי הטבע. שילוב זה מקנה בסיס רחב ומשמעותי לקידום מחקרים חדשניים בתחומי הכימיה, הביוטכנולוגיה והננוטכנולוגיה.

התוכנית נמשכת שלוש שנים, כשבשנה הראשונה מתמקדים בקורסי הבסיס הנדרשים ללימודים בתחומי המדעים, ובשנים השנייה והשלישית מרחיבים ומעמיקים את הידע בנושאי הפרמקולוגיה, הכימיה האורגנית, הכימיה הפיסיקלית, הביוטכנולוגיה, הביולוגיה המולקולרית, הביו-אינפורמטיקה ותחומים קרובים נוספים. הקורסים נלמדים במחלקות האם, בשיתוף עם שאר הסטודנטים הלומדים בכל מחלקה.

במהלך התואר הסטודנטים משתתפים בקורסי מעבדה מגוונים המכינים אותם להמשך דרכם. בשנה השלישית על הסטודנטים להעביר סמינריון אחד, בכימיה או במדעי החיים, לבחירתם.

הקורסים הבסיסיים הנלמדים במהלך השנה הראשונה, מאפשרים לסטודנט להמשיך בשילוב כימיה ביולוגיה לקבלת תואר ראשון דו ראשי מובנה, או להמשיך באחד המקצועות לקבלת תואר ראשון מורחב במקצוע הנבחר.

בוגרי התוכנית יכולים להמשיך ללימודי תואר שני בכימיה או במדעי החיים ללא צורך בהשלמות, ויכולים גם לצאת לשוק העבודה ככימאים או כביולוגים בעלי תואר B.Sc.

ממסלול זה ניתן להמשיך בתכנית ה-4 שנתית לרפואה.

 

המגמה לכימיה מורחבת

כימיה מורחבת - המסלול נותן לסטודנטים בסיס נרחב בכימיה להבנת מגוון תחומים: הן כימיה של תרופות והן כימיה של חומרים וכימיה חישובית. הסטודנטים נחשפים לנושאים כדוגמת מצב מוצק, פולימרים, כימיה אנליטית, קוונטים ועוד. בנוסף, המסלול מעניק לסטודנטים התמחות מעשית במעבדה המתקדמת שהוא מציע ואשר בה הסטודנטים יכולים לחוות את המימוש הניסיוני של התאוריה בה נתקלו בקורסי הבסיס של המסלול. מרצי הקורסים הם חברי המסלול, בעלי שם עולמי בתחומם, שעיסוקם המחקרי חופף את נושאי הקורסים. במהלך התואר הסטודנטים משתתפים בכל שנה בקורסי מעבדה מגוונים המכינים אותם להמשך דרכם. בשנה השלישית הם משתתפים בפרויקטים במעבדות המחקר של המחלקה לכימיה. בנוסף, בשנה השלישית על הסטודנטים להעביר סמינריון.

 

המגמה לכימיה תרופתית

כימיה תרופתית - הקניית הרקע התאורטי והמעשי הנדרש לאפיון, תכנון והכנת תרופות. מסלול זה גם מקנה הבנה עמוקה בכימיה של מערכות ביולוגיות. אשר יכשיר את הבוגרים להשתלב בעבודה בהתאם לתחום ההתמחות. הבוגרים ישתלבו בתעשייה בתחום של פיתוח, ייצור, רגולציה, מחקר ופיתוח וניהול תהליכים. בוגרי מסלול זה גם יוכלו להשתלב במשרד הבריאות. מעבר לכך בוגרי המסלול יוכלו להמשיך לתואר שני. מרצי הקורסים הם חברי המסלול, בעלי שם עולמי בתחומם, שעיסוקם המחקרי חופף את נושאי הקורסים.

במהלך התואר הסטודנטים משתתפים בכל שנה בקורסי מעבדה מגוונים המכינים אותם להמשך דרכם. בשנה השלישית הם משתתפים בפרויקטים במעבדות המחקר של המחלקה לכימיה. בנוסף, בשנה השלישית על הסטודנטים להעביר סמינריון.

 

המגמה לכימיה של חומרים, אנרגיה וננוטכנולוגיה

הכימיה של החומרים, אנרגיה וננוטכנולוגיה - המסלול מציע מגוון רחב של קורסים בתחום. התוכנית משלבת ידע בתחומים הרלבנטיים:מצב מוצק, אלקטרוכימיה, פולימרים, ננו חלקיקים, אנליזת פני שטח ועוד. מרצי הקורסים הם חברי המסלול, בעלי שם עולמי בתחומם, שעיסוקם המחקרי חופף את נושאי הקורסים. מעבדות ההוראה בתחום, , הינה מהמעבדות המוערכות ביותר בתחומה בארץבמהלך התואר הסטודנטים משתתפים בכל שנה בקורסי מעבדה מגוונים המכינים אותם להמשך דרכם. בשנה השלישית הם משתתפים בפרויקטים במעבדות המחקר של המחלקה לכימיה. בנוסף, בשנה השלישית על הסטודנטים להעביר סמינריון.

 

מגמה לכימיה דו ראשי

תכנית זו כוללת את רוב הקוסים של מסלול כימיה מורחב, במקביל לקורסים במסגרת תכנית ממסלול משני במחלקה אחרת. מסלול זה מכשיר את הסטודנט למחקר בכימיה.

ניתן להמשיך מסלול זה לתואר שני.

בין התכניות:

תכניות דו ראשי מובנה: כימיה-ביולוגיה, כימיה-פיסיקה, כימיה-מתמטיקה

תכנית דו ראשי :כימיה-חינוך, נחשונים להוראה.

 

המגמה לביופיסיקה מורחב

ביופיסיקה הנו מקצוע בין תחומי המשלב לימודי כימיה פיסיקה וביולוגיה. המסלול מכשיר את הסטודנט למחקר ולפיתוח של שיטות וגישות פיסיקליות והשלכותיהן במדעי החיים .מסלול הלימודים לתואר ראשון בביופיסיקה פותח בפני בוגריו את מגוון האפשרויות הרחב ביותר בבחירת תחומי ההתמחות המקצועית בהמשך הדרך. בוגרי המסלול מתקבלים להתמחות במרבית תחומי המדעים כולל: כל ענפי מדעי החיים, כימיה, פיסיקה, מדעי המח, מדעי הסביבה, ביוטכנולוגיה, הנדסה ביו-רפואית ועוד.